Tamiya-Euro-Cup 2013/14 Class M-Chassis | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Höckendorf | Nördlingen | Geilenkir... | Dahlewitz | Morschheim | Augsburg | Zwickau | Neu Wulms... | Lauf | Burgstädt | Plauen | Rostock | Aschaffen... | Remscheid | Rohrbach | Andernach | Günzburg | Leipzig | Hennef | Bad Berneck | St.Wendel | Zwickau | Morschheim | Augsburg | Höckendorf | Geilenkir... | Aschaffen... | Plauen | Weißenburg | St. Wendel | Herrenhaide | Günzburg | Hennef | Münden | Aschaffen... | Zwönitz | Lauf | Dortmund | Neubrande... | Andernach | Herrenhaide | Dahlewitz | Marktredw... | Burgstädt | Essen | Neubrande... | Amberg | Hann. Mün... | Burgstädt | Höckendorf | Erlangen | Geilenkir... | Heuchelheim | Dahlewitz | Zwickau | Meckenheim | Mettenheim | Berlin | Bad Berneck | Braunschw... | Andernach | Bad Göggi... | Sonneberg | Lüdensche... | Zwönitz | Augsburg | St. Wendel | Höckendorf | Bergisch ... | Wächtersb... | Marktredw... | Marktober... | Nördlingen | Oberhausen | St. Wendel | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
01.09.13 | 22.09.13 | 06.10.13 | 06.10.13 | 12.10.13 | 13.10.13 | 13.10.13 | 20.10.13 | 27.10.13 | 27.10.13 | 03.11.13 | 03.11.13 | 03.11.13 | 10.11.13 | 10.11.13 | 16.11.13 | 24.11.13 | 01.12.13 | 08.12.13 | 08.12.13 | 15.12.13 | 15.12.13 | 28.12.13 | 05.01.14 | 05.01.14 | 12.01.14 | 12.01.14 | 12.01.14 | 26.01.14 | 01.02.14 | 02.02.14 | 09.02.14 | 16.02.14 | 16.02.14 | 23.02.14 | 23.02.14 | 23.02.14 | 09.03.14 | 09.03.14 | 22.03.14 | 23.03.14 | 23.03.14 | 23.03.14 | 30.03.14 | 06.04.14 | 06.04.14 | 13.04.14 | 13.04.14 | 14.04.14 | 27.04.14 | 27.04.14 | 27.04.14 | 03.05.14 | 04.05.14 | 11.05.14 | 18.05.14 | 18.05.14 | 18.05.14 | 25.05.14 | 25.05.14 | 31.05.14 | 01.06.14 | 08.06.14 | 08.06.14 | 15.06.14 | 15.06.14 | 15.06.14 | 29.06.14 | 29.06.14 | 29.06.14 | 29.06.14 | 06.07.14 | 13.07.14 | 13.07.14 | 13.07.14 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 6 Starter | 7 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 9 Starter | 11 Starter | 2 Starter | 5 Starter | 5 Starter | 4 Starter | 8 Starter | 6 Starter | 6 Starter | 13 Starter | 6 Starter | 12 Starter | 9 Starter | 8 Starter | 12 Starter | 6 Starter | 10 Starter | 3 Starter | 14 Starter | 10 Starter | 6 Starter | 8 Starter | 6 Starter | 3 Starter | 5 Starter | 11 Starter | 6 Starter | 6 Starter | 12 Starter | 6 Starter | 11 Starter | 5 Starter | 3 Starter | 6 Starter | 1 Starter | 10 Starter | 6 Starter | 3 Starter | 1 Starter | 8 Starter | 10 Starter | 2 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 4 Starter | 4 Starter | 2 Starter | 8 Starter | 1 Starter | 6 Starter | 7 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 11 Starter | 3 Starter | 9 Starter | 7 Starter | 9 Starter | 7 Starter | 6 Starter | 8 Starter | 7 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 6 Starter | 8 Starter | 8 Starter | 2 Starter | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | East | Zierold, Michel | Wilkau-Haßlau | 968 | 121 | 8 | 9 | 9 | 1 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | South | Junker, Valentin | JAR Racing | 960 | +8 | +8 | 120 | 4 | 10 | 10 | 2 | 1 | 121 | 2 | 119 | 4 | 117 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Dietrich, Tobias | MSC Höckendorf | 960 | +0 | +8 | 120 | 4 | 9 | 9 | 1 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Middle | Hummel, Andreas | Team "Ewich op Jöck" | 957 | +3 | +11 | 120 | 3 | 8 | 8 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | East | Frömel, Jörg | Annaberg | 953 | +4 | +15 | 119 | 2 | 8 | 8 | 3 | 118 | 2 | 119 | 3 | 118 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Jeske, Martin | Team Lütgenau | 953 | +0 | +15 | 119 | 3 | 12 | 13 | 5 | 1 | 121 | 5 | 116 | 1 | 121 | 4 | 117 | 4 | 117 | 7 | 114 | 4 | 117 | 5 | 116 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | 3 | 118 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | West | Budde, Hans-Dieter | Team Lütgenau | 952 | +1 | +16 | 119 | 2 | 12 | 20 | 12 | 6 | 115 | 1 | 121 | 4 | 117 | 3 | 118 | 6 | 115 | 3 | 118 | 8 | 113 | 5 | 116 | 3 | 118 | 2 | 119 | 4 | 117 | 8 | 113 | 10 | 111 | 6 | 115 | 2 | 119 | 1 | 121 | 7 | 114 | 3 | 118 | 4 | 117 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Bott, Michaela | MAC Hütschenhausen | 952 | +0 | +16 | 119 | 1 | 10 | 10 | 2 | 4 | 117 | 5 | 116 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 3 | 118 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | East | Dietrich, Julia | MSC Höckendorf | 948 | +4 | +20 | 119 | 2 | 8 | 8 | 1 | 121 | 4 | 117 | 2 | 119 | 5 | 116 | 3 | 118 | 3 | 118 | 1 | 121 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | West | Kollmeyer, Markus | RC Car Bergisch-Born | 942 | +6 | +26 | 118 | 9 | 12 | 4 | 3 | 118 | 2 | 119 | 7 | 114 | 5 | 116 | 8 | 113 | 3 | 118 | 4 | 117 | 2 | 119 | 2 | 119 | 6 | 115 | 5 | 116 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | South | Rduch, Wolfgang | Team Harburgring | 940 | +2 | +28 | 118 | 7 | 8 | 5 | 116 | 3 | 118 | 4 | 117 | 7 | 114 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Bodendorfer, Patrick | EMC Marktoberdorf | 940 | +0 | +28 | 118 | 1 | 7 | 8 | 6 | 115 | 4 | 117 | 5 | 116 | 4 | 117 | 5 | 116 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | South | Frenzel, Chris | SpVgg Erlangen | 938 | +2 | +30 | 117 | 1 | 6 | 8 | 3 | 118 | 7 | 114 | 4 | 117 | 3 | 118 | 4 | 117 | 1 | 121 | 3 | 118 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | West | Herwig, Marcus | Team Lütgenau | 937 | +1 | +31 | 117 | 9 | 14 | 6 | 2 | 119 | 3 | 118 | 4 | 117 | 7 | 114 | 4 | 117 | 5 | 116 | 3 | 118 | 5 | 116 | 5 | 116 | 5 | 116 | 7 | 114 | 8 | 113 | 7 | 114 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | West | Budde, Ruth | Team Lütgenau | 935 | +2 | +33 | 117 | 9 | 20 | 12 | 5 | 116 | 4 | 117 | 5 | 116 | 5 | 116 | 10 | 111 | 7 | 114 | 9 | 112 | 3 | 118 | 8 | 113 | 3 | 118 | 5 | 116 | 7 | 114 | 6 | 115 | 7 | 114 | 3 | 118 | 6 | 115 | 10 | 111 | 5 | 116 | 6 | 115 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Middle | Keller, Yvonne | Team "Ewich op Jöck" | 933 | +2 | +35 | 117 | 7 | 13 | 5 | 8 | 113 | 9 | 112 | 10 | 111 | 10 | 111 | 3 | 118 | 5 | 116 | 9 | 112 | 6 | 115 | 4 | 117 | 4 | 117 | 4 | 117 | 4 | 117 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Middle | Dörr, Markus | MAC Hütschenhausen | 931 | +2 | +37 | 116 | 1 | 5 | 12 | 4 | 11 | 110 | 8 | 113 | 6 | 115 | 6 | 115 | 9 | 112 | 6 | 115 | 5 | 116 | 5 | 116 | 4 | 117 | 11 | 110 | 5 | 116 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Middle | Schmittgen, Bianca | 929 | +2 | +39 | 116 | 4 | 13 | 5 | 12 | 109 | 8 | 113 | 6 | 115 | 11 | 110 | 7 | 114 | 4 | 117 | 10 | 111 | 10 | 111 | 5 | 116 | 3 | 118 | 6 | 115 | 2 | 119 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Middle | Köhler, Andreas | MAC Hütschenhausen | 926 | +3 | +42 | 116 | 4 | 10 | 2 | 10 | 111 | 7 | 114 | 4 | 117 | 9 | 112 | 8 | 113 | 2 | 119 | 4 | 117 | 9 | 112 | 6 | 115 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Hübner, Hans | MAC Hütschenhausen | 926 | +0 | +42 | 116 | 4 | 8 | 9 | 112 | 6 | 115 | 3 | 118 | 4 | 117 | 4 | 117 | 6 | 115 | 6 | 115 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | East | Gebert, Ricarda | Racing Team Weimar | 921 | +5 | +47 | 115 | 3 | 8 | 4 | 117 | 3 | 118 | 6 | 115 | 8 | 113 | 3 | 118 | 6 | 115 | 9 | 112 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | South | Phetchumsaeng, Harald | 917 | +4 | +51 | 115 | 3 | 8 | 5 | 116 | 6 | 115 | 9 | 112 | 5 | 116 | 8 | 113 | 9 | 112 | 3 | 118 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Stegmeier, Herbert | MCC Crailsheim | 917 | +0 | +51 | 115 | 3 | 8 | 7 | 114 | 6 | 115 | 9 | 112 | 5 | 116 | 3 | 118 | 8 | 113 | 5 | 116 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | South | Drost, Dietmar | Team MMR | 847 | +70 | +121 | 121 | 9 | 15 | 16 | 9 | 4 | 117 | 6 | 115 | 1 | 121 | 2 | 119 | 3 | 118 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Hummel, Elena | Team "Ewich op Jöck | 847 | +0 | +121 | 121 | 7 | 7 | 7 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | North | Henkel, Jens | Fleesensee Racing Team | 835 | +12 | +133 | 119 | 1 | 7 | 7 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | South | Drost, Peter | Team MMR | 824 | +11 | +144 | 118 | 1 | 6 | 8 | 1 | 7 | 114 | 5 | 116 | 7 | 114 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | East | Müller, Mario | MSZ Zwönitz | 815 | +9 | +153 | 116 | 5 | 7 | 3 | 118 | 2 | 119 | 5 | 116 | 3 | 118 | 6 | 115 | 5 | 116 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | East | Haenes, Kai | akkus united | 808 | +7 | +160 | 115 | 3 | 7 | 8 | 113 | 6 | 115 | 4 | 117 | 5 | 116 | 3 | 118 | 7 | 114 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | Middle | Keller, Dirk | Team "Ewich op Jöck" | 711 | +97 | +257 | 119 | 1 | 6 | 6 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | 1 | 121 | 3 | 118 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | South | Grimminger, Rainer | EMC Marktoberdorf | 709 | +2 | +259 | 118 | 6 | 6 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 2 | 119 | 4 | 117 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | South | Wohlhüter, Thomas | ORMC Königsbrunn | 706 | +3 | +262 | 118 | 1 | 5 | 6 | 1 | 121 | 2 | 119 | 5 | 116 | 2 | 119 | 6 | 115 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | South | Laminit, Hansjörg | Racing Team Mering | 685 | +21 | +283 | 114 | 2 | 6 | 10 | 111 | 4 | 117 | 8 | 113 | 9 | 112 | 7 | 114 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Middle | Weber, Bernd | VfR Rüsselsheim | 661 | +24 | +307 | 110 | 6 | 12 | 109 | 10 | 111 | 14 | 107 | 11 | 110 | 11 | 110 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | North | Peters, Jan | Fleesensee Racing Team | 603 | +58 | +365 | 121 | 4 | 5 | 5 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Ruszkowski, Radek | Raceport Racing Team | 603 | +0 | +365 | 121 | 4 | 5 | 5 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | South | Kotte, Matthias | MTC Kulmbach | 602 | +1 | +366 | 120 | 4 | 5 | 5 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Middle | Schmittgen, Harald | DJK Andernach | 592 | +10 | +376 | 118 | 2 | 4 | 5 | 6 | 115 | 4 | 117 | 1 | 121 | 1 | 121 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | North | Jösch, Michael | Berlin | 590 | +2 | +378 | 118 | 1 | 5 | 5 | 3 | 118 | 5 | 116 | 5 | 116 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | West | Weinert, Georg | 557 | +33 | +411 | 111 | 5 | 13 | 108 | 12 | 109 | 9 | 112 | 7 | 114 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | West | Zickler, Frank | RC Car Bergisch-Born | 554 | +3 | +414 | 111 | 5 | 11 | 110 | 11 | 110 | 12 | 109 | 11 | 110 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | South | Meier, Christopher | MCR Bad Gögging | 475 | +79 | +493 | 119 | 1 | 4 | 4 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | East | Felke, Thomas | MSC Herrenhaide | 469 | +6 | +499 | 117 | 3 | 4 | 3 | 118 | 2 | 119 | 7 | 114 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | South | Stotz, Karin | 465 | +4 | +503 | 116 | 2 | 4 | 3 | 118 | 3 | 118 | 6 | 115 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Walter, Ralf | MCT Kulmbach | 465 | +0 | +503 | 116 | 3 | 4 | 5 | 116 | 4 | 117 | 6 | 115 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | East | Bellack, Wolfgang | MSC Höckendorf | 463 | +2 | +505 | 116 | 2 | 4 | 6 | 115 | 6 | 115 | 4 | 117 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | South | Blaszkowski, Henryk | ORMC Königsbrunn | 462 | +1 | +506 | 116 | 1 | 4 | 8 | 113 | 2 | 119 | 6 | 115 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | East | Gebert, Nicole | Racing Team Weimar | 460 | +2 | +508 | 115 | 2 | 4 | 7 | 114 | 4 | 117 | 4 | 117 | 9 | 112 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | West | Dykhuizen, Jan | Team Lütgenau | 360 | +100 | +608 | 120 | 2 | 3 | 3 | 1 | 121 | 1 | 121 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | West | Weber, Ronald | United Racing Team | 358 | +2 | +610 | 119 | 1 | 3 | 3 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | North | Arndt, Sven | Fleesensee Racing Team | 356 | +2 | +612 | 119 | 1 | 3 | 3 | 1 | 121 | 4 | 117 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | North | Geisler, Sascha | Harzer Racing Team | 355 | +1 | +613 | 118 | 3 | 3 | 2 | 119 | 4 | 117 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | South | Klöpsch, Stefan | Team MMR | 352 | +3 | +616 | 117 | 3 | 3 | 4 | 117 | 2 | 119 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | East | Eckhardt, Bernd | MSZ Zwönitz | 349 | +3 | +619 | 116 | 2 | 3 | 5 | 116 | 2 | 119 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Zeus, Matthias | Zwickau | 349 | +0 | +619 | 116 | 2 | 3 | 4 | 117 | 6 | 115 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | North | Flunker, Matthias | 348 | +1 | +620 | 116 | 1 | 3 | 6 | 115 | 6 | 115 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
57 | South | Schmid, Armin | 344 | +4 | +624 | 115 | 1 | 3 | 5 | 116 | 8 | 113 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | West | Dykhuizen, Horst | Team Lütgenau | 335 | +9 | +633 | 112 | 3 | 8 | 113 | 8 | 113 | 12 | 109 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
59 | East | Pietsch, Marcel | 1. MCR Zwickau | 239 | +96 | +729 | 120 | 1 | 2 | 2 | 3 | 118 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | Middle | Ruth, Thorsten | MCRT Aschaffenburg | 238 | +1 | +730 | 119 | 2 | 2 | 2 | 119 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
61 | West | Wolf, Thorsten | Modellfreunde-Rheinhessen | 235 | +3 | +733 | 118 | 2 | 2 | 2 | 119 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | West | Zickler, Jan | RC Car Bergisch-Born | 234 | +1 | +734 | 117 | 1 | 2 | 2 | 119 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | East | Janik, Holger | MSC Höckendorf | 233 | +1 | +735 | 117 | 2 | 2 | 5 | 116 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | Middle | Hahnel, Thomas | Racing Club Waldorf | 232 | +1 | +736 | 116 | 1 | 2 | 6 | 115 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Jung, Enrico | MCC Bad Berneck | 232 | +0 | +736 | 116 | 2 | 2 | 5 | 116 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
66 | Middle | Bachus, Christoph | MRC Grossauheim | 231 | +1 | +737 | 116 | 1 | 2 | 3 | 118 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
67 | Middle | Gersdorff, Ivo | Modellfreunde-Rheinhessen | 230 | +1 | +738 | 115 | 1 | 2 | 3 | 118 | 9 | 112 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Beckert, Claudia | Leipzig | 230 | +0 | +738 | 115 | 1 | 2 | 5 | 116 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
69 | East | Janik, Tom | MSC Höckendorf | 229 | +1 | +739 | 115 | 1 | 2 | 5 | 116 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
70 | West | Schmitz, Thomas | RC Car Bergisch-Born | 228 | +1 | +740 | 114 | 1 | 2 | 4 | 117 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
71 | Middle | Hahnel, Markus | Racing Club Waldorf | 227 | +1 | +741 | 114 | 2 | 7 | 114 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
72 | South | Limmer, Sandra | 221 | +6 | +747 | 111 | 2 | 11 | 110 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
73 | Middle | Braun, Justin | 220 | +1 | +748 | 110 | 2 | 9 | 112 | 13 | 108 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
74 | Middle | Romondia, Luca Tommaso | TV St.Wendel 1861 | 121 | +99 | +847 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Rahn, Marc | TV St.Wendel 1861 | 121 | +0 | +847 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
76 | North | Herntrich, Matthias | MSV Neubrandenburg | 118 | +3 | +850 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
77 | South | Stotz, Andreas | 117 | +1 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Beckert, Steffen | Leipzig | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Weber, Stefan | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Stiegler, Michael | MAC Lauf | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Jerichow, Leonhard | SLR Ingolstadt | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Mai, Dirk | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Alsdorf, Andreas | Berlin | 117 | +0 | +851 | 117 | 1 | 1 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
84 | Middle | Borutta, Georg | 116 | +1 | +852 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Gareiß, Robert | Berlin | 116 | +0 | +852 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
86 | West | Herrmann, Dirk | Serpent Team Sipotech | 115 | +1 | +853 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
87 | South | Falter, Florian | ORMC Königsbrunn | 114 | +1 | +854 | 114 | 1 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Hederich, Wolfgang | MSC Kirchhain | 114 | +0 | +854 | 114 | 1 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
89 | South | Reile, Susanne | TSV 1871 Augsburg | 112 | +2 | +856 | 112 | 1 | 9 | 112 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
90 | West | Gutjahr, Thomas | Team Lütgenau | 111 | +1 | +857 | 111 | 1 | 10 | 111 |